Kilka rad od dziadka. Przydadzą Ci się, serio :)

Zawsze wiedziałam, że mój dziadek to mądry człowiek. Pamiętam nasze rozmowy z mojego dzieciństwa. Ja leżałam już w łóżku, a dziadek opowiadał. O geografii, o podróżach, o pracy w Gdańskiej Stoczni Remontowej, o Angoli w której spędził dwa lata w delegacji. Co to były za rozmowy! Od tamtych pogawędek minęło jakieś dwadzieścia lat, a ja dzisiaj postanowiłam zapytać dziadka – jako autorytet – o coś zupełnie innego.

Dziadku, co jest najważniejsze w życiu?

Wnuczka pyta, dziadek odpowiada 🙂

1. Poznaj swoją osobowość i nakreśl cele

Wiele rzeczy w naszym życiu robimy na chybił trafił. Czasami dobrze jest odpuścić i popłynąć (jak mówiła Alina), ale warto wybrać kierunek. Ja swój wybrałam 11 lat temu, spisałam cele i kurczowo się tego trzymam. Zobaczymy co czas pokaże, ale skoro dziadek mówi, że tak trzeba, to ja mu wierzę 🙂

2. Bądź sobą

Banał, ale jakże istotny! Jak pisał Erving Goffman – życie to teatr („Człowiek w teatrze życia codziennego” – jedna z moich ulubionych pozycji na socjologii). Otóż, zgodnie z jego koncepcją, człowiek zakłada maski, przystosowane do konkretnych sytuacji życiowych i odgrywa pewne role. Ważne, żeby w tych rolach zachować własną tożsamość, nie próbując naśladować kogoś innego. Ostatecznie, jeżeli nie będziemy sobą to – albo wszystko się wyda i nasz plan spełznie na niczym, albo będziemy bardzo nieszczęśliwi.

3. Czerp wiedzę z mądrych przekazów, ale nie pozwól sobie niczego narzucać

Chyba każdy spotyka w swoim otoczeniu tzw. piewców moralności. Szacunek! Warto słuchać i wyciągać wnioski, ale ostatecznie należy zrobić po swojemu. To najzdrowsze podejście. Nie chcemy przecież żyć w cieniu czyichś decyzji. Nawet jeżeli są słuszne.

4. Szukaj prawdziwych przyjaciół, szanuj wszystkich ludzi

No właśnie! Nie ilość, lecz jakość. Przeczą temu liczby znajomych na Facebooku, ale ja już dawno przestałam go traktować śmiertelnie poważnie. Facebook to świetne narzędzie do podtrzymywania kontaktów zawodowych. Prawdziwe relacje odbywają się w życiu codziennym. Nie z emotikonami, ale z prawdziwymi emocjami.

5. Bądź szczery, ale odpowiedzialny

Trudny temat z tą szczerością. Bo jeżeli mamy być odpowiedzialni to nie zawsze możemy być szczerzy. Z drugiej strony, jeżeli chcemy być szczerzy to nie zawsze możemy być odpowiedzialni. Myślę, że szczerość to jedno, a sposób jej wypowiadania to drugie. Lepiej być szczerym i odpowiedzialnie te szczere komunikaty wysyłać. O tak!

6. Bądź zdeterminowany w drodze do celu

Kiedyś przeczytałam mądry cytat – nie ma drogi do szczęścia, to szczęście jest drogą. Myślę, że słowo „szczęście” możemy zamienić słowem „cel”. Jeżeli poznaliśmy już swoją osobowość i nakreśliliśmy cele (patrz punkt pierwszy) to teraz pozostaje popłynąć i napawać się tym, co droga nam przyniesie. Bo nie wiadomo, ile jeszcze tej drogi nam zostało.

Dziękuję Dziadku za rozmowę! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.